Sağlık Bakanlığı 4-D temizlik işçisi tıbbi sekreter olarak çalıştırıldıktan sonra eski kadrosunda görevlendirilebilir mi?

4-D kamu işçisi olarak işe başlayan bir işçi 2,5 yıl tıbbi sekreter olarak çalıştırıldıktan sonra yeniden temizlik personeli kadrosunda görevlendirilemez. Bu uygulamanın Sağlık Bakanlığı 4-D kamu işçileri için imzalanan TİS hükümlerine aykırı bir uygulama olduğunu değerlendiriyoruz.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Banaklığı 4-D kamu işçisi olarak çalışan okuyucumuzun sorusu kapsamında uzmanlarımız yanıtlıyor. Okuyucumuzun sorusu ve uzman değerlendirmesi yazımızda.

Soru: 2020 Nisan ayından itibaren 4D işçisi olarak çalışmaktayım. Kadrom temizlik görevlisi ve bu görevimi yaklaşık 9 ay yaptıktan sonra kendimde tıbbi sekreterlik mezunu olmam sebebiyle idarenin de görevlendirmesiyle 2021 ocak ayında görevlendirmem tarafıma bildirilip sekreterlik görevine başladım. 2.5 yıldır yaptığım sekreterlik görevine bugün itibariyle kadromuzdan dolayı görevlendirmemizin sona erdiği ve eski görevimize geri döneceğimiz söylendi. İdareye sözleşmede yer alan 29.maddeyi sunduğum da ise tıbbi sekreterinde vasıfsız eleman olduğunu belirtmiştir. Yönlendirme, temizlik ve sekreterlik vasıfsız eleman olarak değerlendirilmektedir o yüzden geri eski görevinize döneceksiniz dendi bizler bu süreçte nasıl bir yol izleyebiliriz lütfen yardımcımız olun 70 kişi mağduruz….

Cevap: Yöneltmiş olduğunuz sorunuzu aşağıda maddeler halinde yanıtlayalım.

Kumu işçilerinin kendi görev kapsamında çalışmaları esastır

4-D kapsamında çalışan kamu işçilerinin kendi görev kadrolarında çalışmaları esastır. İşçilerin kurumuyla yaptığı sözleşme gereğince hangi kadroda istihdam edilmişse o kadroda çalıştırılmaları gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı ile Öz Sağlık – İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinin “Görev Bölümü” başlıklı 29. maddesinde de bu husus temel olarak vurgulanmıştır. Buna göre her işçinin kendi kadro unvanında/branşında çalıştırılması gerekmektedir.

Ancak işin gerekleri, idarenin ihtiyaçları dikkate alınarak idare vasıfsız bir işte çalışan işçiyi daha vasıflı olan bir işte görevlendirebilir. Buna göre sizin temizlik görevlisi olarak bulunduğunuz kadro dışında mezun olduğunuz okul da dikkate alınarak tıbbi sekreter olarak görevlendirilmiş olmanız da iş mevzuatı açısından uygun olduğunu değerlendiriyoruz.

Sorunuzdan da anlaşıldığı şekliyle idare (işveren) sizi 2,5 yıl tıbbi sekreterlik yaptıktan sonra eski kadronuza göndermiş

Vasıfsız bir işçi 1 yıldan fazla vasıflı bir işte görevlendirilirse yeniden vasıfsız bir kadroda görevlendirilemez

Toplu İş Sözleşmesinin 29. maddesinin devamında; “vasıfsız işçi kadrosunda bulunmakla beraber, 1 yıl süreyle vasıflı işçiler tarafından yapılması gereken bir işte çalışmış olanlar bu sürenin sonunda vasıfsız bir işte çalıştırılamazlar” hükmü yer almaktadır.

Fiili olarak yaptığınız iş tıbbi sekreterlik olduğu dikkate alındığında, bu işin temizlik görevlisinin yaptığı işe göre daha nitelikli bir iş olduğunu değerlendiriyoruz. Zira tıbbi sekreterlik kadrolarına alınacak personellerde, temizlik personeldin farklı olarak eğitim ve vb şartlar arandığı bilinmektedir. Dolayısıyla kadronuz temizlik personeli olsa bile tıbbı sekreter olarak görevlendirilerek 2,5 yıl çalıştıktan sonra eski kadronuzda görevlendirmenizin işyeri koşullarında esaslı değişiklik olduğunu değerlendiriyoruz.

İdare eğer sizi işe girişteki kadro görevinizde çalıştırmak isterse sizin onayınızı alması gerektiğini düşünüyoruz. Toplu İş Sözleşmesinde yer alan hükümleri değerlendirdiğimizde sizin onayınız olmadan idare takdir yetkisin kullanarak temizlik görevlisi olarak görevlendirme yapamayacağını değerlendiriyoruz.

Belirttiğiniz husus 4-D kamu işçilerinin karşılaştığı temel sorunlardan birini oluşturmaktadır. Bu sorunun çözümünün bağlı bulunduğunuz sendika kanalıyla yapılabileceği kanaatindeyiz. Sendikanın idareyle yapacağı diyaloglar yoluyla sorunun çözümü sağlanabilir. Ancak bu yöntemle çözülmüyorsa İş Mahkemelerine başvurarak sorunun çözümü mümkün olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
4-D temizlik işçisi tıbbi sekreter olarak çalıştırıldıktan sonra eski kadrosunda görevlendirilebilir mi?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

İşçi Danışmanlık ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!