İşçilere ödenen ilave tediye nedir? Hangi işçiler faydalanır?

İlave tediye ödemesinin Yasal dayanağını 6772 sayılı Kanundur. İlave tediye Kamu Kurum ve Kuruluşları ile sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan şirketlerde çalışan işçilere yapılan bir ödeme olarak tanımlanabilir. İlave tediye söz konusu kurum ve kuruluşlarda çalışan işçilere yapılan bir ödeme türüdür.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlave tediye ödemesine ilişkin düzenlemeler 6772 sayılı Kanunda yapılmıştır.  Kanunun 1. maddesinde kamu kurum ve kuruluşları ile sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan şirketlerde çalışan işçilere her yıl bir aylık ücretleri tutarında ilave tediye ödeneceği hüküm altına alınmıştır. Buna göre iş kanununa göre çalıştırılan işçilere ilave tediye ödeyecek kurumlar aşağıda sıralanmıştır.

 1. Genel bütçeli kuruluşlar
 2. Özel bütçeli kuruluşlar
 3. Döner sermayeli kurumlar
 4. Sermayesinin yarısından fazlası Devlete ait olan şirket ve kurumlar ve bunlara bağlı kuruluşlar
 5. Belediyeler ve bunlara bağlı teşekküller
 6. Yargıtay kararları gereğince anılan kanun kapsamında değerlendirilmesi gerek 5018 sayılı yasada yer alan kurumlar
  1. Düzenleyici ve Denetleyici Kurumlar
  2. Sosyal Güvenlik Kurumları
 7. 3460 ve 3659 sayılı Kanunlar kapsamına giren İktisadi Devlet Teşekkülleri ve diğer kurum, banka, ortaklık ve müesseseler

Diğer yandan 696 sayılı KYK ile sürekli kadroya geçirilen taşeron işçiler 6772 sayılı Kanun kapsamında ilave tediye almaktadırlar. Ancak mahalli idarelere bağlı şirketlerin (il özel idare şirketi, belediye şirketi gibi) kadrosuna sürekli işçi olarak geçirilenlere ilave tediye ödenmemektedir.

6772 sayılı Kanunda ilave tediye ödemesi ne şekilde düzenlenmiştir?

6772 sayılı Yasanın 1. maddesine göre işçinin 1 aylık ücreti tutarında yılda 1 defa ilave tediye ödenir. Yasanın Ek 1. maddesine göre ayrıca Toplu İş Sözleşmesiyle en fazla 2 ilave tediye daha verilir. Yasanın 3. maddesine göre Cumhurbaşkanı kararıyla da yılda bir defa daha ilave tediye verilebilir. Maden işletmelerinin yeraltında çalışan işçileri için ise yukarıda yer alan ilave tediyelere ek olarak Yasanın 2. maddesine göre ayrıca her yıl 1 aylık istihkak tutarında bir ilave tediye ödenir.

6772 sayılı Kanun kapsamında olmayan işyerlerinde çalışan işçilere için ilave tediye olarak ödeme yapılır mı?

6772 sayılı Kanun Ek 2. maddesine göre, Yasa kapsamı dışında kalan işyerlerinde çalışan kamu işçilerine toplu iş sözleşmeleri ile en çok 4 defa ikramiye verilebilir.  Yer altında çalışan işçilere ise en çok 5 ikramiye ödenebilir.

İlave tediye ne zaman ödenir?

6772 sayılı Kanunun 4. maddesine göre yapılacak ilave tediye ödemelerin zamanı Cumhurbaşkanı tarafından tespit edilir. Ödemelere ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararının Resmi Gazetede yayımlanması ile ödeme tarihleri belirlenmiş olur. Toplu iş sözleşmesiyle (TİS) belirlenen ikramiyelerin ödeme zamanları ise TİS’de yapılan düzenlemeye göre belirlenir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İşçilere ödenen ilave tediye nedir? Hangi işçiler faydalanır?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

İşçi Danışmanlık ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!