Fazla çalışma ücreti haftalık çalışma süresine göre mi hesaplanır?

Fazla çalışma süresi haftalık 45 saati aşan çalışmalardan oluşur. İşçinin fazla çalışma süresi belirlenirken günlük 7,5 saati aşan süreler her zaman haftalık fazla çalışma süresini doğru vermeyebilir. Aylık fazla çalışma süresi belirlenirken de hesaplama yapılan aydaki pazar günleri dikkate alınarak hesaplama yapılır.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Okuyucularımızdan gelen bir çok soru fazla çalışma ücretinin hesaplanmasına ilişkin sorulardan oluşmakta. Hem işverenler açısından hem de işçiler açısından fazla çalışma ücretinin nasıl hesaplanması gerektiği önem arz etmektedir. Gelen sorulardan ve karşılaştığımız uygulamalardan fazla çalışma ücretinin yanlış hesaplandığı kanaati oluştu. Bu yazımızda bir fikir edinme açısından fazla çalışma ücretinin nasıl hesaplanması gerektiği hususuna değineceğiz.

Fazla çalışma ücreti haftalık çalışma süresine göre hesaplanır

Bir çok okuyucumuz günlük 7,5 saati aşan çalışmaları fazla çalışma olarak kabul ederek fazla çalışma ücretinin ödenmesi gerektiğini düşünüyor. Oysa bu uygulama yanlış bir uygulamadır. İşçinin günlük 7,5 saatini aşan her çalışması fazla çalışma olarak kabul edilmesi mümkün değildir.

Fazla çalışma ücreti haftalık çalışma süresine göre belirlenir. Bir işçinin haftalık yasal çalışma süresi 45 saattir. Haftalık 45 saati aşan çalışma süreleri ise fazla çalışma olarak kabul edilmektedir. Fazla çalışma süreleri belirlenirken günlük yasal olan 7,5 saati aşan süre değil haftalık 45 saati aşan süre dikkate alınır.

Hafta pazartesi günü ile başlayıp pazar günü ile biter. Fazla çalışmanın hesabında işçinin bu günler arasındaki çalışması dikkate alınarak 45 saati aşıp aşmadığı belirlenir. 45 saati aşan çalışmalar için saatlik ücretin 1,5 katı ile ödeme yapılır.

Aylık fazla çalışma süresi nasıl belirlenir?

Aylık fazla çalışma süresi ise bulunulan aydaki haftalar dikkate alınarak hesaplama yapılır. Örnek verecek olursak işçinin pazartesi – pazar günü tam hafta çalışması durumunda haftalık 50 saat çalışması olduğunu varsayalım. Bu durumda işçinin haftalık fazla çalışma süresi 5 saat olacaktır. Bu fazla çalışmanın tüm haftalarda aynı olduğunu kabul edelim.

2023 yılı Mart ayının 1. günü çarşamba gününe denk gelmekte yani bu haftanın pazartesi ve salı günleri Şubat ayına devam eden günleri Mart ayına denk gelmektedir. Fazla çalışma hesaplanırken Mart ayının ilk pazar gününün olduğu haftanın ilk günleri Şubat ayına denk gelse bile tam hafta olarak Mart ayı için hesaplama yapılır. Aynı şekilde Mart ayının son günü yani 31 Mart Cuma gününe denk gelmekte ve anılan haftanın pazar günü  Nisan ayı içinde bulunmaktadır. Dolayısıyla sözünü ettiğimiz haftanın fazla çalışması ise Nisan ayı içinde değerlendirilecektir.

Özet olarak hesaplama yapılan ay içindeki pazar günleri dikkate alınarak aylık fazla çalışma süresi bulunur. 2023 Mart ayında 4 pazar var. Dolayısıyla bu pazar günlerinin ait olduğu haftalarda yapılan fazla çalışmalar anılan ayın fazla çalışma süresini oluşturur. Örneğin 2023 yılı Nisan ayı içinde 5 pazar günü bulunmaktadır. dolayısıyla Nisan ayının fazla çalışma süresi bu 5 haftada yapılan fazla çalışma sürelerinden oluşacaktır.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fazla çalışma ücreti haftalık çalışma süresine göre mi hesaplanır?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 sene önce

    Hayırlı günler Bi haftadır sizi sürekli okuyorum verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim lakin sormak istediğim sorular var görsel resim atmam gerekıo iletişime nasıl geçe biliriz

    Cevapla
Giriş Yap

İşçi Danışmanlık ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!