Hizmet süresi 1 tam yıl olmayan işçinin yıllık izin ücreti talebi

Bir işçinin çalıştığı kurumda izin hakkına sahip olması için bir tam hizmet yılını tamamlaması gerekir. 1 tam hizmet yılını tamamlamayan işçi iş sözleşmesini feshetmesi halinde yıllık izin ücreti talep edemez.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal medya hesaplarımız üzerinden soru yönelten okuyucumuzun sorusu ve uzman değerlendirmesi

Soru: Ben 3 Mart 2022 tarihinde işe başladım. 31 Ocak 2023 tarihinde istifamı verdim. Şuan 4 haftalık ihbarımı çalışıyorum izin hakkım oluşuyor mu? Yani çıkarken izin paramı da talep edebilir miyim?

Cevap: Sorunuzda verdiğiniz bilgilere göre 03.03.2022 tarihinden itibaren işyerinde hizmet süreniz başlamış oluyor. İş sözleşmenizin feshine ilişkin dilekçenizi 31.01.2023 tarihinde vererek 4 haftalık ihbar sürenizi kullanıyorsunuz. Buna göre hizmet sürenizi tespit ederek değerlendirmemizi yapalım.

İstifa nedeniyle iş sözleşmesinin feshedilmesi halinde fesih, ihbar süresinin bitiminde sonuç doğurur

03.03.2022 tarihinde işe başlayıp 31.01.2023 tarihinde istifa dilekçesi yazıp hizmet sürenize göre 4 haftalık ihbar süresi tanıdığınız dikkate alındığında; iş sözleşmenizin feshi dilekçeyi verdiğiniz 31.01.2023 tarihinden 4 hafta sonra yani 28. gün mesai bitiminde sonuç doğuracaktır. Bu durumda iş sözleşmeniz 28.02.2023 tarihinde sonlanmış olacak ve sonuç doğuracaktır.

Buna göre hizmet süreniz 03.03.2022 – 28.02.2023 tarihleri arasına denk gelen 11 ay 26 gün olacaktır. SGK hizmet dökümünüzü bilmediğimiz için eksik gün olmadığı duruma göre değerlendirme yapıyoruz.

Hizmet sürenize göre yıllık izin hakkı

İş Kanunun  “Yıllık ücretli izin hakkı ve izin süreleri” başlıklı 53. maddesinde bir işçinin çalıştığı işyerinde bir tam hizmet yılını doldurması halinde halinde yıllık izin hakkına sahip olacağı belirtilmiştir. Buna göre çalıştığınız kurumda hizmet süreniz bir tam yılı doldurmadığı için yıllık izin hakkına yasal olarak sahip olamayacaksınız.

Hizmet süreniz dikkate alındığında 1 tam hizmet yılını doldurmanız için 4 günlük bir eksikliğiniz var. İşverenler genellikle iyiniyetli davranarak işçi lehine hareket edebilmektedirler. İşyerinize yazılı olarak müracaat ederek 4 günlük sürenin lehinize değerlendirilip yıllık izin ücretini talep etmenizi tavsiye ederiz. Ancak belirtelim ki 4 günlük süre az olsa bile Yasal olarak işveren 1 tam hizmet yılını tamamlamadığınız için yıllık izin ücreti ödemeyebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hizmet süresi 1 tam yıl olmayan işçinin yıllık izin ücreti talebi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

İşçi Danışmanlık ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!