Ulusal Bayram ve Genel Tatil Ücreti Nedir? UBGT Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Genel tatil günü nedir? UBGT ücreti nasıl hesaplanır? UBGT günlerinde yapılan çalışma hafta tatili gününe denk gelirse ücret nasıl hesaplanır? Yanıtları yazımızda...

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulusal bayram ve genel tatil günleri Ulusal Bayramlar ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile düzenlenmiştir. Bu günler iş mevzuatı uygulamalarında  UBGT olarak isimlendirilmektedir. Yasada belirtilen Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günleri aşağıda sıralanmıştır.

  • 1 Ocak yılbaşı tatili,
  • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,
  • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü,
  • 19 Mayıs Atatürk’ü anma ve Gençlik ve Spor Bayramı,
  • 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü,
  • 30 Ağustos Zafer Bayramı,
  • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ( 28 Ekim günü saat 13.00’ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.)
  • Ramazan Bayramı (Arife günü saat 13.00’ten itibaren 3,5 gündür)
  • Kurban Bayramı (Arife günü saat 13.00’ten itibaren 4,5 gündür)

UBGT ücreti Yasada nasıl düzenlenmiş?

Ulusal Bayram ve Tatil Günlerinde yani UBGT günlerinde çalışılması durumunda işçilere bu çalışmalara ilişkin ücretin ödenmesi gerekmektedir. Ulusal Bayram ve Tatil Günlerinde  (UBGT) çalışılmadığı durumlarda işçinin ücreti, eksiksiz ödenir.  UBGT günlerinde çalışılan her bir gün için bir günlük ücret daha ödenir.

Belirtilen bu husus İş Kanunu’nun  47. maddesine de yer alan ”Genel Tatil Ücreti”  başlıklı maddede de buna ilişkin düzenleme yapılmıştır anılan madde aşağıdaki gibidir.

..  işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak  çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.

4857 sayılı İş Kanununa göre Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günlerinde işçinin kaç saat çalıştığının bir önemi yoktur. İşçi UBGT günlerinde bir saat çalışmış olsa bile bir tam gün ücret ödenmesi gerekmektedir.

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçinin çalıştırıla bilmesi için sözleşmelerinde hüküm bulunması gerekiyor. Sözleşmede hüküm olmasa bile anılan günlerde yapılan çalışmalar için işçinin onayının alınması gerekiyor.

Hafta tatili gününe denk gelen genel tatil gününde yapılan çalışmada ücret nasıl ödenir?

Genel tatil günleri işçinin hafta tatiline denk gelebilir. İşçinin çalışması durumunda işçinin lehine olan hafta tatili ücreti ödenir. Bu durumda genel tatil ücreti ödenmez.

Örneğin işçinin hafta tatili günü cumartesi olsun. genel tatil günlerinden birinin de cumartesi gününe denk geldiğini düşünelim. İşçi cumartesi günü çalıştığı durumda genel tatil ücreti yerine hafta tatili ücreti ödenir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ulusal Bayram ve Genel Tatil Ücreti Nedir? UBGT Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

İşçi Danışmanlık ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!