Uluslararası tır şoförlerinin fazla çalışma ücreti nasıl kanıtlanır

Yargıtay'ın kararlılık kazanmış içtihatlarına göre uluslararası tır şoförleri fazla çalışma ücretini tanık beyanıyla kanıtlayamaz. Hafta tatili çalışması ve genel tatil çalışması tanık beyanıyla kanıtlanabilir.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fazla çalışma ücreti haftalık 45 saati aşan çalışmalar için ödenen ücrettir. Fazla çalışma ücreti ödenmediği iddiasıyla iş mahkemelerine çok sayıda dava açıldığı bilinmektedir. Açılan davalarda fazla çalışma yaptığını iddia eden işçi iddiasını işyeri kayıtlarına göre kanıtlayabilir. İşyeri kaydının olmadığı durumda işçi fazla çalışma iddiasını tanık dahil her türlü delille kanıtlayabilir.

Bu yazımızda uzun uluslararası tır şoförlerinin fazla çalışma ücretlerine ilişkin değerlendirme yapacağız.

Uluslararası çalışan tır şoförleri fazla çalışma ücretini tanık beyanıyla kanıtlayamaz

.Açılan davaların bir çoğu tır şoförlerinin fazla çalışma ücretine ilişkin olduğu bilinmektedir. İş sözleşmesini fesih olunan uluslararası tır şoförleri kıdem tazminatı yanı sıra fazla çalışma ücreti ve hafta tatili ile genel tatil ücreti de talep etmektedirler. Ancak Yargıtay 9. Hukuk Dairesi 12.05.2022 tarih ve 2022/4970 Esas, 2022/5929 Karar sayılı içtihadında özetle,

Yargıtayın kararlılık kazanmış olan uygulamasına göre yurt dışına sefer yapan tır şoförlerinin salt tanık deliline dayanarak fazla çalışma ücreti talep etmeleri mümkün değildir. Tanıkların anlatımları kendi çalışma saatleri ile ilgili olup dava açan tır şoförü ile aynı seferde görev yapmamaları sebebiyle günlük çalışma saatlerini tam olarak bilmeleri imkânsızdır (Yargıtay (Kapatılan) 22. Hukuk Dairesinin 02.05.2013 tarihli ve 2012/ 20294 Esas, 2013/9333 Karar sayılı kararı). Öte yandan uluslararası tır şoförleri mesailerini kendileri belirledikleri gibi günlük tır kullanımıyla ilgili sıkı trafik mevzuatına uymak zorundadırlar.

Somut uyuşmazlıkta, davacının davalıya ait işyerinde uluslararası tır şoförü olarak çalıştığı noktasında taraflar arasında bir uyuşmazlık bulunmadığına göre, davacının yapılan işin niteliği itibarıyla fazla çalışma ücretine hak kazanması mümkün değildir. Mahkemece fazla çalışma ücreti talebinin reddi gerekirken kabulüne karar verilmiş olması da hatalı olup kararın bozulması gerekmiştir.

Şeklinde içtihat etmiştir.

Buna göre uluslararası çalışan tır şoförlerinin tanık beyanıyla fazla çalışma ücreti alması mümkün olmayacaktır. Ancak uluslararası tır şoförleri takograf kayıtlarıyla fazla çalışmasını kanıtlayabilecektir.

Uluslararası çalışan tır şoförleri tanık beyanıyla genel tatil ve hafta tatili çalışmalarını kanıtlayabilir

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi uluslararası tır şoförlerinin fazla çalışma iddiasını tanık beyanıyla kanıtlamasının mümkün olmadığını yukarıda belirttik. Peki genel tatil günlerinde ve hafta tatillerinde yapılan çalışmalar tanık beyanıyla kanıtlana bilir mi?

Yukarıda yer verdiğimiz Yargıtay 9. Hukuk Dairesi içtihadın buna ilişkin aşağıda belirtilen ilke kararında özetle;

Davacı, davalıya ait işyerinde uluslararası tır şoförü olarak çalışmıştırTır şoförünün yurt dışında olduğu sırada ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştığının yazılı delil veya tanık beyanları ile ispatı mümkündür. Tanık beyanları ile kanıtlanan bu tür çalışmalarda pasaport ve benzeri yurda giriş çıkış kayıtları üzerinden inceleme yapılmalı ve işçinin yurt dışında olduğu süreye rastlayan hafta tatilleri ile ulusal bayram ve genel tatil günleri için hesaplamaya gidilmelidir. Bu sebeple, davacının talep döneminde yurt dışında bulunduğu sürelere ilişkin pasaport kayıtları temin edilerek hafta tatili ile ulusal bayram ve genel tatil çalışmalarının bu kayıtlara göre belirlenerek sonucuna göre karar verilmesi gerekirken ilgili kayıtlar temin edilmeden sadece tanık anlatımları ile sonuca gidilmesi hatalıdır….

Buna göre uluslararası tır şoförleri hafta tatili ve genel tatil günlerini tanık beyanlarıyla kanıtlayabilecektir. Burada dikkat edilmesi gereken husus uluslararası tır şoförlerinin yurt dışında seferde olduğu dönemlerin dikkate alınması gerektiğidir. Buda pasaport kayıtlarından veya yurttan çıkış ve yurda giriş kayıtlarından belirlenmelidir. Polnet kayıtlarında yurda giriş – çıkış tarihleri belirlenerek seferde olunan dönemlerde genel tatil günlerine denk gelen ve hata tatilleri için ücret hesaplaması yapılmalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uluslararası tır şoförleri fazla çalışma ücretlerini nasıl kanıtlayabilir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

İşçi Danışmanlık ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!