14 saat çalışıp 34 saat dinlenen bir işçinin haftalık fazla çalışma süresi nasıl hesaplanır?

14 saat çalışıp 34 saat dinlene bir işçinin fazla çalışma ücreti çalışma döngüsüne göre haftalık 45 saati aşan süreler dikkate alınarak fazla çalışma ücreti belirlenir. işçinin haftalık fazla çalışma süresi 45 saati aşmasa bile 11 saati aşan çalışmalar için fazla çalışma ücreti ödenmesi gerekir.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

14 saat çalışıp 34 saat dinlenen bir işçinin fazla çalışma ücretine hak kazanıp kazanamayacağını okuyucumuzun sorusu bağlamında uzmanlarımız değerlendiriyor

Soru: Ben 14 çalış 34 izin cumartesi günlerde 15 saat olarak çalışıyorum. Yani hafta içi 14 saat çalışıyorum cumartesi günlerde 1 saat erken ıs bası yapıyorum yanı öğünde 15 saat çalışıyorum vade bu sistem döngüde devam ediyor. fazla mesai almıyorum. bu sistemde çalışmada benim fazla mesai hakkım var mıdır? ısıverenim haftalık 45 saati doldurmadığımı vade mesai hakkımın olmadığını soyluyor. bu konuda beni bilgilendirir misiniz? Teşekkürler.

Cevap: Sorunuzda hafta için 14 saat çalışıp 34 saat dinlendiğinizi ayrıca cumartesi günleri 15 saat çalıştığını belirtiyorsunuz. Bu bilgiler doğrultusunda sorunuzu yanıtlayalım

Fazla çalışma ücreti haftalık 45 saati aşan çalışmalar için ödenir

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi fazla çalışma ücreti haftalık 45 saati aşan çalışmalar için ödenir. sizin çalışma döngünüzü dikkate aldığımızda çalışmanız ortalama olarak haftada için 3 gün 14 saat, bir gün 15 saat çalıştığınız duruma göre hesaplama yapmak gerekmektedir.

Günlük çalışmanızda ne kadar ara dinlenme yapıldığını sorunuzda belirtmiyorsunuz. Yasa ve Yargı içtihatlarına göre 2 saat ara dinlenme süresi düşüldüğünde 14 saatlik çalışmanızda 12 saat, 15 saatlik çalışmanızda ise 13 saat olmak üzere haftalık çalışma süreniz ((12 x 3 gün) + 13=) 49 saat olacaktır.

Buna göre haftalık fazla çalışma süresi 45 saati aşan 4 saat olacaktır. Belirttiğiniz çalışma saatlerine göre fazla çalışma ücretine hak kazandığınızı belirtiyoruz.

Fazla çalışma süresi haftalık 45 saati aşmasa bile günlük çalıma süresi 11 saati aştığı durumda fazla çalışma ücreti ödenir

İş Kanununa göre işçilerin yasal çalışma süresi haftalık 45 saattir. İşveren günlük11 saati geçmemek üzere 45 saatlik çalışma süresini haftanın günlerine bölerek işçiyi çalıştırabilir. Bir işçinin haftalık çalışma süresi 45 saati geçmese bile günlük çalışma süresi 11 saati aşan günler için 11 saati üzerindeki çalışmalara fazla çalışma ücreti ödenmesi gerekir.

Soruda belirtilen çalışma süresileri dikkate alındığında haftada 3 gün 12 saatten birer saat, cumartesi günü yapılan 13 saatlik çalışmada ise 2 saat 11 saati aşmaktadır. Buna göre 11 saati aşan çalışmanız toplam olarak haftada 5 saate ulaşmaktadır. Bu durumda 11 saati aşan çalışmalar daha fazla olduğu için fazla çalışma ücreti olarak işçinin lehine olan 5 saat süre üzerinden hesaplanması gerektiği kanaatindeyiz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
14 saat çalışıp 34 saat dinlenen bir işçinin haftalık fazla çalışma süresi nasıl hesaplanır?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

İşçi Danışmanlık ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!