Fazla Çalışma Ücreti Eksik Ödenen İşçi Ne Yapabilir?

Haftanın 6 günü günde 12 saat çalıştığınız durumda yasa ve yargı içtihatları gereğince 1,5 saat ara dinlenme süresi düşülmesi gerekmektedir.

eksik ödenen fazla çalışma ücreti
eksik ödenen fazla çalışma
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazıda, bir ziyaretçi sorusu üzerinden, eksik ödenen fazla çalışma ücretine dair uzman görüşü değerlendirmelerine er verilecektir. 

Soru: İyi günler bilgi amaçlı sorularım olacaktı Ben şuan bir fabrikada taşeron firmaya bağlı çalışıyorum. Fabrika geneli 8 saat 3 vardiya sistemi var. Fakat bizim  çalışma surelerimiz 12 saat. Haftada 1 gün izin veriyorlar bize. Ocak ayında 9.500,00 TL  verdiler. sizin yayınladığınız yazıları okudum size yazmak istedim burada ne yapmam gerekir şikayet etsem haklı olur muyum? Nasıl bir yol izlemeliyim?

Cevap: Soruda yer verdiğiniz bilgilere göre haftanın 6 günü 12 saat çalıştığınız anlaşılıyor. Yaptığınız bu çalışmaya göre aylık ödene ücretin fazla çalışma ücretini içerip içermediğini tespit etmemiz gerekmektedir. Yöneltmiş olduğunuz soruda temel ücretinizin ne kadar olduğunu belirtmiyorsunuz. Bu durumda ücretinizin asgari ücret olduğunu kabul edeceğiz. Size ödenen ücretin asgari ücret olduğunu kabul edersek size ödenen ücretin asgari ücrete aşan kısmı fazla çalışma ücretini oluşturacaktır. Yaptığınız çalışmaya göre hak edebileceğiniz fazla çalışma ücretinin tam olarak ödenip ödenmediğini belirleyerek sorunuzu cevaplamış olalım.

Haftanın 6 günü günde 12 saat çalışan işçinin fazla çalışma süresi

Haftanın 6 günü günde 12 saat çalıştığınız durumda yasa ve yargı içtihatları gereğince 1,5 saat ara dinlenme süresi düşülmesi gerekmektedir: Buna göre günlük çalışma süreniz 10,5 saat olacaktır. Haftanın 6 günü çalıştığınız durumda haftalık çalışma süresi 63 saat olacaktır. Fazla çalışma ücreti haftalık 45 saati aşan çalışmalar için ödenir. Bu durumda sizin haftalık fazla çalışma süreniz 18 saat olacaktır.

Fazla çalışma ücretiniz ne kadar olur?

Fazla çalışma ücreti işçinin bir saatlik ücretinin 1,5 katı ile hesaplanır. Sizin temel ücretiniz asgari ücret olduğuna göre bir saatlik ücretiniz 44,48 TL/brüttür. Bu tutarın 1,5 katı, yani % 50 fazlası ise 66,72 TL/brüttür.

Ayda ortalama 4 hafta üzerinden hesaplama yaptığımızda aylık fazla çalışma süreniz (18 x 4 =) 72 saattir. Buna göre ortalama olarak ayda (72  x 66,72=) 4.803,84 TL/brüt fazla çalışma ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Asgari ücret üstünde ödenen tutar gelir vergisi ve damga vergisine tabi olduğu dikkate alındığında yasal kesintilerden sonra elinize geçecek olan tutar 3.434,31 TL/nettir. Buna göre aylık 14.811,84 TL/brüt, 11.941,11 TL/net olacaktır.

Değerlendirme

Yukarıda yer alan hesaplamada aylık fazla çalışma ücretiniz ayda 4 tam hafta bulunduğu duruma göre hesaplanmıştır. Ancak bazı aylarda hafa sonraki aya devredebildiği gibi önceki aydan hesaplama yapılan aya da devredebilir. Bu durumda aylık fazla çalışma süreniz bizim yaptığımız hesaplamadan farklı çıkması muhtemeldir. Ancak ortalama olarak aylık fazla çalışma süreniz bizim yaptığımız hesaplamadaki kadar olacaktır.

Eksik ödenen fazla çalışma ücreti için ne yapılabilir?

Öncelikle size ödenen ücret ile çalışma süreniz dikkate alındığında, yaptığımız hesaplamaya göre almanız gereken ücret farklı çıkıyor. Bu fazla çalışma ücretinizin eksik ödendiği anlamına gelmektedir. Buna göre;

  1. İşvereninizden yazılı olarak eksik ödenen fazla çalışmalarınızı geriye dönük olarak talep edebilirsiniz
  2. Yaptığınız talebi noter aracılığıyla yapmanızı tavsiye ederiz
  3. Fazla çalışma ücretinin eksik ödenmesi size iş sözleşmenizi fesih imkanı verir.
  4. İş sözleşmenizi fazla çalışmanızın eksik olduğunu belirterek feshettiğiniz halde kıdem tazminatı alma hakkınız olacaktır
  5. Yaptığımız hesaplama hukuki bir değerlendirme değildir. İş hukukunda uzman bir avukattan hukuki yardım almanızı öneririz.

Okuyucularımızdan gelen soruları yanıtlıyoruz. Sizde sorularınızı iscidanismanlik@gmail.com adresinden veya iletişim sayfasından yada sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaştırabilirsiniz. Okuyucumuzun sorusu ve değerlendirmemiz yazımızda…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fazla Çalışma Ücreti Eksik Ödenen İşçi Ne Yapabilir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

İşçi Danışmanlık ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!