Vardiyalı sistemde genel tatil günlerinde çalışan işçiye UBGT ücreti ödenir mi?

Vardiyalı sistemde çalışan bir işçinin çalışması genel tatil gününe denk gelirse normal ücreti yanı sıra 1 yevmiye tutarında genel tatil ücreti ödenir.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Okuyucularımızın yönelttiği soru doğrultusunda vardiyalı sistemde çalışan bir işçinin genel tatil günlerinde yaptığı çalışmaya ilişkin uzmanlarımız değerlendirme yapıyor.

Soru: Bir firmada vardiyalı olarak 2 + 2 şeklinde çalışıyorum. Bayram tatili vardiya günüme denk geldim. Bayram tatili, resmi tatiller vardiya günüme denk geldiği zamanlarda ek ücret ödenir mi? Yoksa normal ücret mi alırız? teşekkürler.

Cevap: Yöneltmiş olduğunuz soruyu genel tatil günlerinin ne anlama geldiği, genel tatil günlerinde yapılan çalışmanın ücretinin ne olduğu gibi hususları açıklayarak sorunuzu yanıtlayalım

Daha önce düzenlediğimiz yazımızda da belirttiğimiz gibi Ulusal bayram ve genel tatil günleri Ulusal Bayramlar ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile düzenlenmiştir. Bu günler iş mevzuatı uygulamalarında  UBGT olarak isimlendirilmektedir. Genel tatil günlerinde işçiler normal şartlar altında çalıştırılmazlar. Çalıştırılmamalarına rağmen ücretlerinde bir kesinti olmaz ve o güne ilişkin ücreti işveren tarafından ödenir.

Genel tatil  gününde yapılan çalışmalar için ek olarak 1 yevmiye ödenir

İşçinin genel tatil günlerinde çalışması halinde o güne ilişkin ücreti haricinde 1 yevmiye tutarı kadar daha ücret ödenmesi gerekir. İş Kanunu’nun  47. maddesine de yer alan ”Genel Tatil Ücreti”  başlıklı maddede de aynen “..  işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak  çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.” şeklinde düzenleme bulunmaktadır.

Söz konusu düzenleme dikkate alındığında genel tatil günlerinde yapılan çalışma için işçiye normal ücretine ek olarak bir yevmiye tutarı kadar daha ücret ödenmesi gerekir.

Soruda belirtildiği gibi genel tatil günlerinde yapılan çalışma için ücret ödenirken işçinin hangi sistemde çalıştığı dikkate alınmaz. Başka bir anlatımla işçi vardiyalı olarak ister haftanın belirli günlerinde çalışsın ister vardiyasız çalışsın genel tatil günlerinde yaptığı çalışma için normal ücretine ek olarak genel tatil ücreti de alması gerekmektedir.

Genel tatil günlerinde yapılan çalışmanın süresi önemli midir?

Diğer taraftan işçinin genel tatil günlerinde yaptığı çalışmanın süresi dikkate alınmaz. Örneğin işçi bayram tatilinde işyerine gelerek 1 saat çalışmış olsa bile tam yevmiye üzerinden ücret ödenir.

Buna göre soruda belirtildiği üzere 2 gün çalışıp 2 gün dinlenen bir işçinin genel çalıştığı günler genel tatil gününe denk gelmesi halinde, normal ücrete ek olarak ayrıca genel tatil ücreti de alması gerekmektedir.

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Vardiyalı sistemde genel tatil günlerinde çalışan işçiye UBGT ücreti ödenir mi?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

İşçi Danışmanlık ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!