UBGT günlerinde yapılan çalışma 7,5 saatten az olsa bile bir günlük ücret ödenir

UBGT yani ulusal bayram ve genel tatil günlerinde yapılan çalışmalar için 1 günlük ücret tutarında ödeme yapılması gerekir. Genel tatil günlerinde yapılan çalışmada çalışılan süreye bakılmaz. İşçi bir saat bile çalışmış olsa ödenmesi gereken ücret bir güne denk gelen ücrettir.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

UBGT ücreti, işçilerin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde yaptığı çalışma için ödenen ücrettir. UBGT günlerinde yapılan çalışmalar için aylık ücretin bir güne denk gelen tutarı kadar ödeme yapılması gerekmektedir. Başka bir anlatımla UBGT günlerinde yapılan çalışmalar için işçiye bir günlük ücreti tutarında ödeme yapılır. Ayrıntılı bilgi için daha önce düzenlediğimiz yazımızı okuyabilirsiniz.

UBGT ücreti ödenirken işçinin kaç saat çalıştığına bakılmaz

Genel tatil ücreti ödenirken bazı işyerlerinde yapılan yanlış uygulamalar işçilerin hak kaybına neden olmaktadır. Bu tür  işyerleri işçilerin genel tatil günlerinde yaptığı çalışmalar için 1 günlük ücret ödeme yerine işçinin çalıştığı saatle sınırlı olarak ödeme yaptıkları bilinmektedir.

Bunu bir örnekle açıklayalım. işçinin 29 Ekim Cumhuriyet bayramında rutin çalışma saatlerinden farklı olarak 5 saat çalıştığını varsayalım. Bazı işyerleri işçinin 5 saatlik ücreti karşılığında ödeme yaparak işçinin hak kaybına neden olmakta. Bu işyerlerinde düzenlenen ücret bordroları incelendiğinde genel tatil çalışması veya benzer açıklama ile işçinin genel tatil gününde kaç saat çalıştığını belirterek ücret hesaplamasını da belirtilen bu saate göre tahakkuk ettirdikleri görülmekte. İşçi genel tatil gününde 3 saat çalışmışsa 3 saatlik ücret, 5 saat çalışmışsa 5 saatlik ücret ödeniyor. Bu uygulama yanlış olup işçinin hak kaybına neden oluyor.

UBGT ücreti ödenirken işçinin çalıştığı süre dikkate alınmadan 1 günlük tam yevmiye ödenir

UGBT yani genel tatil günlerinde yapılan çalışmalarda işçinin o gün kaç saat çalıştığına bakılmaz. İşçi genel tatil gününde 1 saat bile çalışmış olsa ücreti bir tam gün yevmiye üzerinden ödenmesi gerekir. Genel tatil günlerinde yapılan çalışma için o gün çalışılan saat üzerinden ödeme yapılıyorsa bu eksik bir ödeme olup, işçiye iş sözleşmesini haklı nedenle fesih imkanı verir.

Diğer taraftan şunu da belirtmemiz gerekir ki işçi genel tatil günlerinde çalışmasa dahi aylık ücreti kesinti yapılmadan ödenmesi gerekir. İşçinin genel tatil gününde çalışma yapması durumunda ise o gün çalıştığı süreye bakılmadan 1 günlük yevmiyesi tutarında ayrıca genel tatil çalışması ücreti olarak ödeme yapılması gerekmektedir. yukarıda da belirttiğimiz gibi genel tatil gününde 1 saatlik çalışma yapılmış olsa bile genel tatil ücreti çalışması için bir tam günlük yevmiye ödenmesi yasal olarak zorunludur.

UBGT günlerinde yapılan çalışma 7,5 saati aşması halinde ödeme nasıl yapılır?

Genel tatil günlerinde yapılan çalışmanın 7,5 saati aşması da mümkündür. Bu durumda 7,5 saati aşan süreler haftalık çalışma süresi içinde değerlendirilir. Eğer haftalık çalışma süresi 45 saati aşıyorsa genel tatil günlerinde 7,5 saat üzerinde yapılan çalışma fazla çalışma ücreti içinde ödenmiş olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
UBGT günlerinde yapılan çalışma 7,5 saatten az olsa bile bir günlük ücret ödenir

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

İşçi Danışmanlık ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!