İş Arama İzni Kullandırılmayan İşçiye İhbar Tazminatı Ödenir mi?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İhbar süresi verilen işçiye yeni iş arama izni verilmesi gerekir

İşveren tarafından iş akdi feshedilen işçiye İş Kanunu gereğince ihbar öneli süresince günde en az 2 saat yeni iş arama izni verilmesi gerekmektedir. İhbar süresi verildiği halde yeni iş arama izni verilmediği durumda işçi bu sürelere ait çalışmasını zamlı olarak işverenden alabilecektir. Uygulamada bir çok işçi tarafından açılan davalarda iş arama izni kullandırılmaması nedeniyle ihbar tazminatı talebini de içeren davalar açıldığını tecrübe ediyoruz. Peki İhbar süresi verildiği halde işveren tarafından işçiye yeni iş arama izni verilmediği durumda verilen ihbar süresi geçerli olacak mı? Yani yasal olarak ihbar süresi verilmemiş mi sayılacak.

İhbar süresinde yeni iş arama izni verilmeyen işçi ihbar tazminatı alamaz

Kararlılık kazanmış Yargıtay içtihatlarında ihbar süresi verilen işçilere bu sürede yeni iş arama izni verilmemesi ihbar süresinin geçersiz olmadığı yönündedir. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi 09.11.2020 tarih ve 2017/19184 Esas, 2020/15262 Karar sayılı ilamında özetle:

“… Dosyadaki bilgi ve belgelerden davalı işveren tarafından yasal ihbar öneli verilerek iş akdinin feshedileceğinin davacı işçiye bildirildiği anlaşılmaktadır. Her ne kadar davalı işveren tarafından ihbar öneli içerisinde iş arama izninin kullandırıldığı ispat edilmemiş ise de, iş arama izninin kullandırılmamış olması ihbar önelinin geçerli olmadığı sonucunu doğurmayacağından davacının ihbar tazminatına yönelik talebinin reddi yerine yazılı şekilde kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.” şeklinde içtihat etmiştir.

Bu durumda işverenler iş sözleşmesini feshederek ihbar süresi verdiği işçilerine yeni iş arama iznini vermese bile ihbar tazminatı ödemek zorunda kalmayacaklar. Dolayısıyla işveren ihbar süresince işçiye yeni iş arama izninin kullandırıldığını kanıtlayamasa bile işçi ihbar tazminatı alamayacaklar.

Yapılması gereken

İşçiler açısından yapılmasa gereken en makul çözüm açacakları davalarda ihbar tazminatı talep etmek yerine ihbar süresince kullandırılmayan yeni iş arama izinlerine ilişkin ücreti talep etmek olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İş Arama İzni Kullandırılmayan İşçiye İhbar Tazminatı Ödenir mi?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

İşçi Danışmanlık ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!