Yeni İş Arama İzni Kullandırmayan İşveren Zamlı Ücret Öder!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İş sözleşmelerinin sonlandırılması bildirim şartına bağlanmıştır. İşverenler işçinin iş sözleşmesini feshetmesi halinde İş Kanunun 17. Maddesinde belirtilen sürelerde işçiye ihbar öneli vermesi gerekmektedir. İhbar önelinin yani ihbar süresinin bitiminde ise iş akdi sonlanmış olacaktır.

İhbar süresi verilerek iş sözleşmesinin feshedilmesi halinde işverenin ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü ortadan kalkmaktadır. İhbar süresi verilmesi durumunda işverenin bazı sorumlulukları yerine getirmesi gerekir.

Yeni iş arama izni verilmesi gerekir

İş Kanunun 27. maddesi gereğince işveren işçiye yeni iş araması için iş saatleri içinde ve ücret kesintisi yapmadan günde en az 2 saat yeni iş arama izin vermesi gerekmektedir. İş arama izninin verilmediği yada eksik kullandırıldığı durumda İş Kanununun 27. maddesi gereğince bu süreye ilişkin ücretin işçiye ödenmesi gerekir. Ödenecek ücret işçinin kullandırılmayan süre ücretinin yüzde yüz zamlı tutarı olacaktır.

Örnek olay

İşçinin hizmet süresine göre 6 hafta ihbar süresi ve 9.000,00 TL ücret ile çalıştığını varsayalım. Buna göre ihbar süresi 6 hafta yani (6 hafta x 7 gün=) 42 gün olacaktır. Bu süre içerisinde işçinin 6 gün hafta tatilinde çalışma olmayacaktır. Bu durumda işçi 36 gün çalışmış olacaktır. İş Kanunun 27. maddesi gereğince işçimizin çalışılan her gün en az 2 saat izin kullanması gerektiğinden toplamda (36 gün x 2 saat=) 72 saat iş arama izin hakkı olacaktır.

İşçinin saatlik ücretine gelince aylık ücretinin 9.000,00 TL olduğu durumda (9.000,00 TL / 30 gün / 7,5 saat=) 40,00 TL olacaktır. İş Kanunu gereğince iş arama izninin kullandırılmaması halinde % 100 zamlı ödeme yapılacağından iş arama izni verilmeyen her saat için (40,00 x 2=) 80,00 TL ücret ödenmesi gerekecektir.

İşverenin ihbar öneli süresince işçimize hiç yeni iş arama iznini  kullandırmadığını varsaydığımız da işçimiz toplamda (72 saat x 80,00 TL=) 5.760,00 TL ücrete hak kazanacaktır. Bunun yanı sıra işçimizin ücretinden ayrıca hiç bir kesinti yapılmaması gerekmektedir. Yani aylık ücretine ek olarak bu tutar işçiye ödenir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yeni İş Arama İzni Kullandırmayan İşveren Zamlı Ücret Öder!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

İşçi Danışmanlık ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!