İşçinin işten çıkışın SGK'ya 18 kod ile bildirilmesi ne anlama gelir?

İşveren tarafından 18- işin sonra ermesi koduyla işten çıkışı verilen işçi, yeniden işe başlatılmazsa ihbar ve kıdem tazminatı alabilir. İşçi açacağı bir dava ile ayrıca fazla çalışma ücreti ve diğer haklarını da talep edebilir.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SGK işten çıkış kodu nedir ne anlama gelir?

İşe başlatılan işçinin işe başlayışının “işe başlayış bildirgesi” ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde işten ayrılan veya işten çıkış verilen işçinin de 10 gün içerisinde “işten çıkış bildirgesiyle” SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir. İşveren tarafından işçinin işten çıkışı SGK’ya bildirilirken işten çıkış nedeni dikkate alınarak SGK tarafından belirlenen kodlar ile Kurum’a bildirilir. İşten çıkış kodları işçinin hangi nedenle işten ayrıldığını belirtmektedir. Örneğin istifa eden bir işçinin işten çıkışı (03) koduyla, askere giden bir işçinin işten çıkışı (12) koduyla bildirilir.

İşçinin işten çıkışının 18 – işin sona ermesi koduyla bildirilmesi

Belirli bir proje, inşaat veya üretim kapsamında yapılan işlerde çalıştırılan işçilerin işten çıkışları genellikle SGK’ya (18) “İşin sona ermesi” koduyla bildirilmektedir. Bir şirketin belli bir proje kapsamında aldığı iş tamamlanınca o işte çalıştırılan işçilerin işten çıkışları da veriliyor. Ancak bu çıkış işin bitmesi olduğu için SGK’ya “18 – işin sona ermesi” şeklinde bildiriliyor. Firma işçilerini başak bir projede çalıştırdığı duruma da ise yeniden işe girişi verilerek çalışmaya devam ediyor.

Örnek verecek olursak, bir firmanın büyük bir inşaatın doğrama işini aldığını varsayalım. Firma 6 ay sürede bu işi tamamladığında 6 ay sonunda iş bittiği için bu işyerinde çalıtırdığı işçilerin işten çıkışını vermesi gerekmektedir. Bunu 18 – işin sona ermesi koduyla SGK’ya bildirir. ancak Bu firmanın başka yerlerde de işi olduğu için işten çıkışını verdiği işçilerin bir sonraki gün işe girişlerini de bildirmesi gerekir. Bu tür işlerde çalışan işçiler hizmet dökümlerine incelediğinde 18 koduyla işten çıkışlarının verildiğini, bir sonraki gün yine işe girişlerinin bildirildiğini görecektir.

18- işin sona ermesi koduyla çıkışı verilen işçiler işe başlatılmak zorunda mı?

İşveren 18 – işin sona ermesi koduyla işten çıkışını verdiği bir işçiyi işe başlatmaya bilir. Ancak bunun için geçerli bir nedeni olması gerekmektedir. Bu durumda da işe başlatılmayan işçinin bir takım yasal hakları mevcuttur. İşçi iş mahkemelerinde açacağı dava ile bu yasal haklarını talep edebilir. Önemli olan işçinin çalıştığı kurumda tek bir proje kapsamında sözleşme imzalamamış olmasıdır. Yukarıda verdiğimiz örnekten devam edecek olursak, firma işçiyi sadece aldığı bir inşaatın doğramasının yapılması için sözleşme imzaladığını düşünelim. Bu durumda iş sözleşmesi sadece bir projeyi kapsadığı için projenin bitimiyle iş sözleşmesi de bitecektir. İşçiler açısından dikkat edilmesi gereken husus iş sözleşmesinin belirsiz süreli olması gerektiğidir.

İşe başlatılmayan işçi işe iade davası açabilir

İşçi ile işveren arasında yapılan iş sözleşmesi belirsiz süreli iş sözleşmesi ise işçinin işten çıkışı 18 – işin bitimi koduyla verilse bile başka projelerde çalıştırılmak üzeri işçinin işe başlayışının SGK’ya bildirilerek çalıştırılması gerekir. İşe başlatılmayan işçi işe iade davası açarak işe başlatılmasını, aksi halde boşta geçen süre ücreti ve işe başlatmama tazminatını talep edebilir.

İhbar ve kıdem tazminatı talep edebilir

İşçinin işten çıkışı 18 – işin sona ermesi koduyla SGK’ya bildirildikten sonra yeniden işe başlatılmazsa, işçi dava açarak ihbar ve kıdem tazminatını talep edebilir. İşçi açacağı davada varsa ödenmeyen fazla çalışma ücreti, kullanmadığı yıllık izinler için de talepte bulunabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü
İşçinin işten çıkışının SGK’ya 18 kod ile bildirilmesi ne anlama gelir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

İşçi Danışmanlık ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!