EYT'den emekli işçinin kıdem tazminatı aynı işyerindeki tüm dönemlere göre hesaplanır

EYT'den emekli olacak bir işçinin kıdem tazminatı hesaplanırken, çalıştığı işyerindeki çalışma sürelerine ek olarak aynı işyerinde önceki dönem çalışma süreleri de hesaplamaya dahil edilmesi gerekir. Hesaplamada son brüt ücretine işveren tarafından sağlanan diğer menfaatlerin aylık parasal tutarı da eklenir.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EYT’den emekli olacak okuyucumuz aynı işyerinde farklı dönemlerde çalışmış. Bu duruma göre kıdem tazminatı hesabı nasıl yapılacağını soruyor.

Soru: Merhabalar. Ben 6 şubat 2017 yılından beri aynı şirkette çalışıyorum. Daha öncede 2011 yılından 2015 yılına kadar yine ayın şirkette çalıştım. Yani ilk çalışmam 2011 mart ayından 2015 yılı kasım ayanı kadar. ara verdikten sonra 2017 yılı şubat ayında çalışmaya başladım aynı yerde. Eyt’den emekli olacağım 2023 haziranda benim için uygun olacak. bordromda maaşım 12.500 TL brüt olarak yazıyor. işe servisle gidip geliyoruz. birde öğlen yemek işyeri veriyor. ben haziranda emekli olursam kıdem tazminatım nasıl hesaplanır.

Cevap: Kıdem tazminatının hesaplanmasında esas olan çalıştığınız süre ile son ücretiniz ve işvereniniz tarafından sağlanan menfaatler oluşturmaktadır. Buna ilişkin detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz. Sorunuzu hizmet süreniz ve ücretiniz yönünden değerlendirerek yanıtlayalım.

Kıdem tazminatının hesabında işçinin son çalıştığı işyerindeki önceki dönem çalışmaları da dikkate alınır

Yargıtay uygulamaları gereğince kıdem tazminatı hesaplanırken işçinin son çalıştığı işyerindeki önceki çalışma sürelerinin de dikkate alınması gerekmektedir. İşçinin önceki dönem çalışmaları kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde sonlanmışsa ve önceki dönem çalışmaları için kıdem tazminatı ödenmemişse bu sürelerin hesaplanması gerekmektedir. Başka bir anlatımla işçi önceki dönem çalışmaları sonunda istifa ederek ayrılmamış olması gerekir. istifa etmiş olsa bile istifasının kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde gerçekleşmiş olması gerekir. Ayrıntılı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Sorunuzda buna ilişkin ayrıntılı bilgi olmadığı için önceki dönem çalışmanızın kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde sonlandığını değerlendiriyoruz. Buna göre iki dönem halinde yani Mart/2011 – Kasım/2015 ve 06.02.2017 – Haziran 2023 dönemi için hizmet sürenizi bulalım. Hizmet dökümünüz elimizde olmadığı için işvereniniz tarafından eksik gün bildirilmediğini değerlendiriyoruz.

Buna göre ilk dönem çalışmanızdaki hizmet süreniz 4 yıl 9 ay, ikinci dönem çalışmanız ise 6 yıl 4 ay 25 gün olacaktır. Toplam hizmet süreniz ise 11 yıl 1 ay 25 gün olacaktır.

Kıdem tazminatı işçinin giydirilmiş brüt ücreti üzerinden hesaplanır

Ücret bordronuzda ücretinizin 12.500,00 TL/brüt olduğunu belirtiyorsunuz. Kıdem tazminatı hesaplanırken çıplak ücrete ilaveten işçiye sağlanan diğer menfaatlerin aylık tutarları da dikkate alınır. bu durumda işvereniniz tarafından sağlanan diğer menfaatlerin aylık tutarını da eklememiz gerekiyor.

Yemek ve yol yardımı olarak parasal bir tutar belirtmiyorsunuz. Ancak biz yaklaşık olarak yemek ve yol hizmetinin işverene aylık 400,00 TL’şer maliyeti olduğunu kabul edelim. Yani toplam 800,00 TL. Bu tutarı ücretinize eklediğimizde 13.300,00 TL tutara ulaşılmaktadır. Buna göre kıdem tazminatınız aşağıda tabloda gösterilmiştir.

KIDEM TAZMİNATI HESABI
Hizmet Süresi Toplamı 11 Yıl 1 Ay 25 Gün
11 yıl için kıdem tazminatı : 146.300,00 TL
1 ay için kıdem tazminatı : 1.108,33 TL
25 gün için kıdem tazminatı : 910,96 TL
Toplam kıdem tazminatı 148.319,29 TL
Damga Vergisi (%0 0,759) 1.125,74 TL
Net kıdem tazminatı 147.193,55 TL

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
EYT’den emekli işçinin kıdem tazminatı aynı işyerindeki tüm dönemlere göre hesaplanır

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

İşçi Danışmanlık ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!