EYT'den emekli olacak işçilerin kıdem tazminatı taksitle ödenebilir mi?

EYT yasasına göre emekli olacak işçinin kıdem tazminatı taksitle ödenmez. Taksitle ödenebilmesi için işçinin rızasını gösteren onayının alınması gerekir. İşçinin onayı olmadan taksitle ödeme yapıldığı durumda işçi faiz talep edebilir.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

3 Mart 2023 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren EYT kanununa göre emekli olacak işçiler, kanunda belirtilen şartları taşımaları halinde SGK’ya başvuru yaparak emekli olabilecekler. Merak edilen husus emekli olacak işçilerin kıdem tazminatlarının taksitle ödenip ödenemeyeceği.

Kıdem tazminatı ne zaman ödenmeli

Mülga 1475 sayılı  İş Kanunun yürürlükte olan 14. maddesinde ve 4857 sayılı İş Kanununda kıdem tazminatının taksitle ödenebileceği yönünde bir düzenleme yer almamaktadır. Bu nedenle kıdem tazminatlarının peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. Kıdem tazminatı işçinin emekli olduğu tarihte muaccel hale gelir. Başka bir anlatımla işçinin emeklilik nedeniyle SGK’ya işten çıkışının verildiği tarih aynı zamanda kıdem tazminatının ödenmesi gereken tarihtir. Yasada aksine bir düzenleme bulunmadığı için kıdem tazminatının peşin olarak ödenmesi gerekmektedir.

Kıdem tazminatının taksitle ödeneceğine ilişkin sözleşme düzenlenebilir mi?

Kıdem tazminatı peşin olarak ödenmesi gerektiği için bireysel iş sözleşmeleriyle kıdem tazminatının taksitle ödeneceğine yönelik düzenlemeler hükümsüz kalacaktır. Ancak işçi kendi rızasıyla kıdem tazminatının taksitle ödeneceğini kabul edebilir. Uygulamada işçinin kendi rızasıyla kıdem tazminatının taksitle ödenmesini istediği yönünde onayı alınmaktadır. İşçi onay verdiği sürece kıdem tazminatı taksitle ödenebilecektir.

İşçinin onayı olmadan kıdem tazminatı taksitle ödenirse işçi hangi haklara sahip olur?

İşçini onayı olmadan kıdem tazminatı taksitle ödenirse işçi faiz talep edebilir. EYT kanununa göre emekli olacak işçinin kıdem tazminatı emeklilik nedeniyle işten çıkışının SGK’ya verildiği tarihte muaccel olur. Yani ödenmesi gerekir. İşçinin onayı olmadan taksitle ödeme halinde ödenmesi gereken tarih ile taksitlerin tarihleri arasındaki süre için işçi faiz talep edebilir.

Yazar: Avukat Muaz Salih Yıldırım

Bu yazı sadece eytdanismanlik.com için hazırlanmış olup, ancak aktif link verilmesi durumunda kaynak gösterilerek alıntılanabilir.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
EYT’den emekli olacak işçilerin kıdem tazminatı taksitle ödenebilir mi?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

İşçi Danışmanlık ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!